Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

USB zvukovka na PCM2906 s galvanickým oddělením na ADµM4160

Hodnocení uživatelů: / 9
NejhoršíNejlepší 

S pravidelnou zvukařskou činností jsem skončil asi tak před 2 roky, ale občas sem a tam bývám pozván něco nazvučit nebo pomocí s instalací. K mému podivu hodně zvukařů se trápí s připojením notebooku nebo obyčejného počítače k mixážnímu pultu.

S tímto jevem jste se možná setkali i doma, kdy po připojení zesilovače do notebooku (nebo, občas, i stolního počítače) v reproduktorech vznikal brum nebo bzučení, Toto, ovšem, nejen neumožňuje pohodlné poslouchaní/nahrávaní hudby, ale i představuje obrovské riziko odpálit jak zvukovku, tak i vstupní obvody mixu.

Možná již jste někdy zaslechli hrozné sousloví "zemní smyčka". Ano, právě ona je příčinou zmíněného jevu. Co to vlastně je si můžete přečíst na internetu, a my se v tomto článku pobavíme o trochu nestandardním řešení tohoto problému.

PCM2906 1

Ono (řešení) je, v podstatě, logické a jen jedno: tuto smyčku "rozervat". Kde ale?

Klasická cesta je požití tzv. Di-Boxů anebo oddělovacích transformátorů na cestě analogového signálu, což při vyšších nárocích na kvalitu může byt docela drahá záležitost (veškeré RH_SOUNDy, STAGGy, Behringery a jim podobné šmejdy za "pár stovek" se v úvahu neberou). Obzvlášť pro stereo vstup a stereo vystup, protože budu potřebovat ne jedno, ale 4 trafa.

A co tak "rozervat" smyčku na digitální straně? Před nějakou dobou se mi do rukou dostal galvanický izolátor ADuM4160 a docela se mi zalíbil. A co se tyká analogové časti, jak už zaznělo, budu potřebovat linkový stereo vstup a vystup, takže použiju PCM2906C. Je to docela namakaný čip, obsahující USB-interfejs, DAC, ADC a stabilizátory napájení a vyžaduje jen trochu externích komponentů. Existuje však riziko, že se mu nebude chtít pracovat přes oddělovač ADuM4160 (takové případy znám), a to i přesto že Analog Devices zaručuje 100% kompatibilitu s USB 2.0.

Půjdeme najisto, a to cestou praktické zkoušky. Vyleptáme zkušební tišťák a zapojíme přes oddělovač na ADuM4160.

PCM2906 2

Po připojení do PC čip se bezproblémově nahlásil jako zvukové zařízení USB a Windows nastavil jej jako výchozí zvukovku. Nic nám v cestě nestojí, kreslíme schéma.

PCM2906 3

ADuM4160 nám odděluje datové vodiče, DC-DC měnič – napájení. Nemůžu nezdůraznit, že napěti na výstupu měniče je mnohem "čistší", než z USB, což do značné míry prospívá kvalitě zvuku. Obecně je to jeden ze závažných problémů integráčů, kde všechny obvody jsou umístěné na jednom krystalu a veškerá rušení a závady jsou přes kapacitu krystalu přenášená do sekundárních obvodů.

Jinak, zapojení není nijak složité. Kromě přidaných filtračních prvků, v podstatě, opakuje datasheetové.

Objednávám součástky a tišťáky.

PCM2906 4

ADuM4160 dorazili v krásné ESD-krabičce, PCM2906 – v trubičce.

Desky jsem objednával z Činy, potřeboval jen 5, ale jelikož rozdíl v ceně mezi 5 a 10 deskami činil $4, tak jsem vzal 10. Jsou oboustranné, součástky jenom nahoře. Spodní stranou, vedou jen napájení a SPDIFy. Mezi vstupními a výstupními signály a pak mezi pravými a levými kanály je rozlitá zem.

Osazujeme součástky.

PCM2906 5

Umístěné to bude v krabičce KM42BN, s vyjímatelnými čely, ve kterých budeme muset udělat potřebné otvory.

PCM2906 6

Právě tohle byla fotka krabičky pro zvukovku s SPDIF. Ta ale ihned po složení byla odeslaná kamarádovi, takže ukážu jen s analogovým vstupem/výstupem.

PCM2906 7

Takových zvukovek jsem udělal 5 místo plánovaných 3 s tím, že jednu nechám pro sebe a jednu pro rezervu, ale vypadá tak, že žádná mi nezůstane. V podstatě, mam ještě 5 nevyužitých desek, a nebyl by problém je osadit, ale před několika dny se mi podařilo za velice dobrou cenu sehnat PCM2903. Jsou skoro stejné, akorát nemají integrované stabilizátory. Je to lepší nebo horší (z hlediska kvality, samozřejmě)? Nevím, a jsem zvědavý. Tak někdy příště.

 

Komentáře  

 
# marek 2013-12-29 00:00
Nějak nechápu Vaše cenové odůvodnění. Když srovnám ceny na Farnellu, jenom AduM4160 stoji 430Kč, PCM2906 327Kč, měnič asi tak 150Kč, konektory a další drobné součástky také zhruba tři stovky. Par stovek deska. Celkem minimálně 1500Kč jen součástky. Plus nějaké poštovné. Já jsem si před měsícem pořídil dva PROEL DIRECT 100P a jsem naprosto spokojený. Objevujete Ameriku.
 
 
# Initiator 2013-12-30 01:03
jj, spočítal jste to mimochodem docela dobře: kdybych všecko kupoval na Farnellu, JENOM SOUČASTKY by stali kolem 1500Kč. Jen že nekupoval jsem všecko jinde a úplně všechny součástky + deska + krabička mě stali kolem 700…800Kč (bez SPDIF-konektorů ), čtyři stovky nechávám pro sebe za čas a prací, takže celkem 1200Kč. A mám oddělený nejen vstup, ale i vystup, na což Vy potřebujete 4(!) uvedených Vámi Di-Boxy.
 
 
# pepicz 2013-12-23 18:38
A co kvalita zvuku? Měl jste možnost porovnat jí s něčím jiným?
 
 
# Initiator 2013-12-26 15:49
Co se tyká objektivních parametru, jsou v datasheetu na PCM2906.
Z hlediska zvuku. Tyto zvukovky nebyli stavěné s záměrem na extra-kvalitu, ale kvůli odděleni. Nicméně, zpívají velice a velice krasně. Ano, legendární SBLive se mi libí vice, ale v porovnání s SBAudigy, zpívají mnohem příjemněji.
Za integrované zvukovky raději nebudu říkat nic :)
 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.